زبان عشق چیست؟

زبان عشق چیست؟

تا به حال فکر کرده اید که به راستی زبان عشق چیست؟اساسی ترین نیاز نیاز عشق است ( نیاز به دوست داشتن است ) در این مقاله راهکار هایی و روشهایی را پیشنهاد می کنم که برای زندگی کاربرد دارد و می توانید با استفاده از این کاربرد ها زندگی عاطفی خود را با کیفیت بهتری ادامه دهید.
متاهل یا مجرد پیر یا جوان هر کسی نیازمند دوست داشتن شدن است و و قتی که این نیاز را حس کنیم تلاش می کنیم تا بتوانیم برای بقا تقلا کنیم.

 

زبان عشق-چیست

زبان-عشق-را-بیاموزیم

بخشیدن و دریافت کردن عشق هسته اصلی اصل درک یک زندگی سالم برای یک فرد است. بسیاری از ما چنان رفتار می کنیم که گویی عشق آموختنی نیست عشق در هر انسان بصورت نهفته و ساده وجود دارد و فقط منتظر یک لحظه خاص است که با تمام قدرت شکوفا شود وبعضی ها برای همیشه منتظر این لحظه خواهند ماند. و عمر خود را برای این حقیقت آشکار حدر می دهند.

چگونه با افراد دیگر ارتباط برقرار کنیم؟

ما خلق شده ایم تا با دیگران ارتباط برقرار کنیم و همه در جامعه به دنبال ایجاد رابطه با دیگرانند. در فرهنگ غربی طرد شدن یک تنبیه است. روابط مثبت و تایید شده لذتی بسیار دارد ولی ضعف روابط، ناراحتی عمیق به جای می گذارد. به نظرمن بیشتر شادی را کسانی احساس می کنند که رابطه خوب داشته باشند و بیشترین ناراحتی را کسانی احساس می کنند که رابطه بد دارند.

مراحل یک رابطه عاشقانه

اولین مرحله عشق، عاشق شدن است ولی اکثر مردم نمی دانند مراحل بعدی هم وجود دارد این مرحله نیاز چندانی به تلاش و کوشش ندارد فرد عاشق می شود و عشق برایش پیش می آید. حال می خواهیم به مراحل بعدی عاشق شدن نگاهی بیندازیم.

زبان عشق

مرحله وسواس فکری عاشق

ما توجهی نداریم به اینکه در طول روز چه قدر به طرف مقابل فکر می کنیم و ذهنمان را درگیر و آشغال می کنیم. در این مرحله که تقریبا دو سال به طول می انجامد فرد گرفتار تصویرغلط از رابطه می شود و فکر می کند در رابطه ای که هست طرف مقابل هیچ عیب و نقصی ندارد. هر چند ما نمی توانیم عیب های معشوق خود را ببینیم. تفاوت ها را نادیده می گیریم و ناچیز تلقی می کنیم.

مرحله پیمان بستن

عشق به خودی خود دوام نمی آورد و نیاز به مراقبت و پرورش دارد و به سادگی ادامه پیدا نمی کند برای داشتن یک رابطه طولانی باید با طرف مقابل پیمان ببندیم زمانی که ازدواج می کنیم برای بستن پیمان به محضر می رویم و در حضور دیگران پیمان می بندیم اما چرا فکر می کنیم رابطه نیازی به بستن پیمان ندارد. رابطه هم یک نوع پیمان طرفین است اما در خلوت خودمان. این مرحله نیاز به پرورش دارد و از حساسیت بالایی برخوردار است.

چرا باید با طرف مقابل پیمان ببندیم

فرد متوجه می شود کارهای مهم بیشتری باید انجام دهد تا رابطه ی استواری را تجربه کند. توجه به خواسته ها و ارزش های شما باعث می شود در ابتدای رابطه شخص کرد که طرف مقابل با خواسته ها و افکار شما هماهنگی دارد یا فاصله ی زیادی بین شما وطرف مقابل وجود دارد. و افراد متعهد می شوند که برای خوبی و سلامتی یکدیگر تلاش کنند.

به چه زبانی عشق خود را بیان کنیم؟

زمانی که ما یاد بگیریم که عشق خود را با زبان فرد مقابل بیان کنیم طرف مقابل عشق ما را درک و با زبان عشق با ما صحبت می کند. یک بچه را در نظر بگیرید تا زمانی که با زبان خودش با او صحبت کنید
می توانید از کنار او بودن لذت ببرید ولی زمانی که با زبان خودتان صحبت می کند نمی توانید رابطه خوبی را با او برقرار کنید. پس برای این کار باید به دنیای کلامی طرف مقابل نفوذ کنیم و با هر کس به زبان خودش صحبت کنیم که این کار در ابتدا شاید کمی مشکل باشد و لی در اثر گذر زمان باعث می شود و به جای اینکه زمان ها را که برای بحث ومشاجره از دست می دادیم ازهمان زمان ها برای لذت بردن در کنار هم استفاده کنیم.

چگونه بیان درستی داشته باشیم؟

 

 

زبان عشق
اگر بیان درستی داشته باشیم دیگر افراد در رابطه خود دچار ناکامی نمی شدند. این جمله که او من را درک نمی کند و احساس می کنم که دوستم ندارد چطور در رابطه ها نفوذ پیدا کرده و چطور می شود که ما احساس می کنیم که دوستمان ندارد؟ در حالی که هر روز از طرف مقابل کلمه دوستت دارم می شنویم یا با رفتار و کار هایی که انجام می دهد به ما نشان می دهد که ما را دوست دارد. این داستان در مورد تعدادی زیادی از افراد اتفاق می افتد. فقط و فقط به خاطر این است که فرد با زبان خودش به ما می گوید دوستت دارم و نه با زبان خودمان.
در این رابطه ها خصوصا بعد از یکی دو سال که هیجانات عاشقانه طی می شود هر کدام جدا می شوند و به را خودشان ادامه می دهند نه به خاطر اینکه آنها زوج مناسبی نبوده اند بلکه آنها عشق عاطفی خود را نسبت به دیگری از دست داده اند. مگر اینکه زبان عشق مقابل را درک و با آن زبان با او صحبت کنیم.

معجون کلمات تاکیدی

قدردانی از طرف مقابل کلید بهبود بسیاری از روابط است واژه ها تاثیر زیادی روی ما می گذارند کسانی که در محیطی بزرگ شده اند که جنبه های تشکر قدردانی و لذت را تجربه کرده اند با کسانی که در محیطی که واژه های منفی را بیشتر شنیده با هم متفاوت هستند و الگو هایی متفاوتی را تجربه کرده اند. پس فقط برای بعضی ها شنیدن کلمه های مثبت و واژه های تاکیدی معجون قرار خواهد گرفت هر چند همه نیاز به این داریم از کلمات تاکیدی لذت ببریم اما باید مهارت آن را کسب کنیم.

موفقیت در کار مستلزم موفقیت در رابطه نیست.

موفقیت در کسب و کار دلیل بر این نمی شود که فرد در رابطه شکست نخورد یا از رابطه اش به اندازه کارش راضی باشد. معمولا ما برای هر آنچه توجه و زمان بگذاریم حتما به نتیجه مطلوبی خواهیم رسید اگر از رابطه خود به اندازه کار خود لذت نمی بریم باید به همان اندازه که برای کارمان تلاش می کنیم زمان
می گ ذاریم برای رابطه مان هم همین کار را انجام دهیم بدون تلاش و صرف زمان نمی توانیم در هیچ مرحله از زندگی رضایت کامل داشته باشیم.

قددرانی کنیم

اگر ما یاد بگیریم از خانواده مان قدردانی کنیم پس می توانیم یاد بگیریم از دوستان و شریک عاطفی مان قدر دانی کنیم. واژه قدردانی برای افراد مانند جایزه محسوب می شود همه ما نیاز داریم کسی به ما بگویید کارت خیلی خوب است، واقعا خوشم آمد، کار مهمی انجام دادی یا از کاری که برایم انجام دادی تشکر
می کنم. از این به بعد یاد بگیریم به جای انتقاد و خرده گیری دیگران را تشویق کنیم و از کار هایی که برایمان انجام می دهند قددرانی کنیم.

بخشیدن

هیچکدام از ما کامل نیستیم پس همیشه کارها را کامل و درست انجام نمی دهیم بعضی از وقت ها به علت عصبانیت و درگیری کاری و مشغله با طرف مقابل درست رفتار نمی کنیم یا درست صحبت نمی کنیم و همچنان در زمان های حساس ما نمی توانیم گذشته را پاک کنیم فقط می توانیم آن را تصدیق و توافق کنیم که کارمان غلط بوده و می توانیم تقاضای بخشش کنیم و بکوشیم در آینده بهتر عمل کنیم. زمانی فرد با قبول خطا و تقاضای بخشش، می کوشد جبران کند و می تواند کاری را انجام بدهد که ناراحتی هایی را که باعث آن بوده است از بین ببرد. بسیاری از افراد امروزشان را به خاطر دیروز از دست می دهند آنها اسرا دارند خطاهای گذشته را به امروز بکشانند با این کار امکان یک رابطه خوب را از دست می دهند و وقتی در صدد پافشاری برای انتقام هستند نمی توان با واژه های تاکیدی و قدردانی صحبت کنند. واژه های تاکیدی روابط را بهبود می بخشند واژه ها سرزنش کننده تند رابطه ها را نابود می کند یادتان باشد عشق یک انتخاب است انتخاب کنید که دیگران را دوست داشته باشید.

دریافت هدیه

هدیه چیزی است قابل ملاحضه و لمس که نشان دهنده این است که فرد مقابل ما را دوست دارد در همه فرهنگ ها هدیه دادن نشان دهنده عشق است هدیه ای که بدون قید و شرط باشد ارزش دارد و هدیه ای که آرامش و روال زندگی کسی را بر هم بزند ارزشی ندارد. مانند زمانی که ما طرف مقابل را آزار می دهیم و بعد برای او هدیه می خریم در حقیقت به او هدیه نداده ایم و می دانیم که این هدیه نشان دهند عشق نیست. زمانی می توان چیز را هدیه نامید که برای سرپوش گذاشتن بر روزی خطا ها و اشتباهات گذشته نباشد.

با عشق به یکدیگر خدمت کنیم

از کلمه خدمت مفهوم درستی را متوجه نشده ایم تفاوت است میان کلمه خدمت و بردگی. زمانی که برای خدمت به دیگران در فشار هستیم و آزادی خود را در با خدمت کردن به دیگری از دست می دهیم بردگی، خشم و مقاومت ایجاد می شود. معمولا این کار ها را از روی ترس و احساس گناه انجام می دهیم. و هرگز کسی را به خاطر احساس گناه وادار به کار نکنید زیرااین زبان عشق نیست. اگر دوستم داری این کار را باید برای من بکنی اگر این کار را انجام ندهی پشیمان می شوی با عشق بیگانه است.

وقت بگذارید

هدف از وقت گذاشتن فقط به وجود آمدن احساس با هم بودن است و آنچه مهم است رخ دادی عاطفی است که در این زمان اتفاق می افتد وقتی که دو نفر با هم یک فعالیت را انتخاب می کنند و از بودن در کنار هم لذت می برند و از یکدیگر مراقبت می کنند این وقت برای آنها معنی عمیق یک رابطه درست را به وجود می آورد.

چگونه کسی را که دوست داریم عاشق خود کنیم

وقتی به صحبت های طرف مقابل گوش می دهیم ارتباط چشمی خود را حفظ کنیم این کار باعث می شود که فرد حس کند که به سخنانش اهمیت می دهید.
هنگامی که با طرف مقابل صحبت می کنیم هیچ کار دیگری انجام ندهیم
باید تمام توجه مان سمت طرف مقابل باشد اگر کار مهمی دارید حقیقت را بگویید که فعلا مشغول کار دیگری هستم کمی به من فرصت بده زیرا می خوام تمام و کمال به حرف هایت گوش کنم خیلی بهتر است جسمتان اینجا باشد و ذهنتان در گیر جای دیگر.

به احساسات طرف مقابل در حین صحبت کردن گوش کنیم

شاید فرد از اینکه شما تاریخ تولدش را فراموش کرده اید ناراحت باشد شما در چنین شرایطی بهتر است بگویید از این که فراموش کردم احساس ناامیدی می کنی اینطوری به طرف مقابل این امکان را می دهیم که احساساتش را واضح تر بیان کند.

صحبت طرف مقابل را قطع نکنیم

تحقیقات نشان داده مردم ۱۷ درصد به حرف دیگران گوش می دهند و سپس حرف طرف مقابل را قطع می کنند و نظرات خود را بیان می کند هدف از گوش دادن شناخت افکار و احساسات و خواسته های طرف مقابل است. اگر صحبت های طرف مقابل را قطع کنیم نمی توانیم متوجه شویم که منظور طرف مقابل از بیان حرف هایش چه بوده است.

از طرف مقابل سوال بپرسیم

مطمئن شویم همان چیزی را که طرف مقابل می گوید ما متوجه می شویم. این کار باعث می شود کج فهمی ها روشن شود. و توضیح دهیم هر چه را که از صحبت طرف مقابل درک کرده ایم. فرد حس می کند مورد احترام و درک قرار گرفته و دوستش دارند.

تا کسی تقاضای کمک نکرده شما به کمکش نشتابید

اگر طرف مقابل از ما تقاضای کمک کرد مثلا بگوید به نظرت چکار باید انجام بدهم؟ بعد ما اجازه داریم که به او کمک کنیم و هرگز تا مطمئن نشده ایم کسی را نصیحت نکنیم. شاید طرف مقابل در آن لحظه فقط به بغل و آرامش نیاز داشته باشد. نصیحت کردن تا زمانیکه کسی از ما تقاضا نکرده نوعی کنترل بر دیگران است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *