فن بیان چیست

چرا باید فن بیان قوی داشته باشیم؟

فن بیان  چیست ؟

فن بیان در حقیقت فن خوب صحبت کردن است فن بیان خوب داشتن یکی از مهم ترین پارامترهایی است که در موفقیت ما نقش اساسی دارد که می توان با داشتن فن بیان خوب یک مزیت رقابتی نسبت به سایر همکاران یا دوستان خود داشته باشید. فن بیان  خوب داشتن اکتسابی است یعنی با دیدن آموزش و تمرین می توانیم  بهترین خودمان باشیم اگر شما می خواهید جز افراد خوب و اثر گذار باشید این مقاله را دنبال کنید.

چرا باید فن بیان قوی داشته باشیم؟

تا حالا شده بخواهیم سر صحبت رو با فردی باز کنیم ولی ندانیم از کجا باید شروع کنیم؟ تا حالا شده بهترین موقعیت کاری را بخاطر کم رویی یا شروع یک صحبت ضعیف و نامطلوب از دست داده باشیم؟ تا حالا شده بخواهیم از حقمون دفاع کنیم اما با داد و گریه همه چیزو به طرف مقابل واگذار کردیم.

وقتی این مسئله ها واسمون پیش میاد معمولا چیکار انجام میدهیم؟ یا تصمیم می گیریم از این به بعد حقمون رو بگیریم یا حق رو به طرف مقابل می دهیم چون بدون صلاح بیانی هستم یا خودمون را قانع

می کنیم که مثلا این کار برایمان خوب نبوده و مسئولیت نداشتن فن بیان خوب خود را بر عهده

نمی گیریم. 

اکثر مواقع ما ایده و طرح های خوبی داریم اما به علت اینکه نمی توانیم خوب ارائه بدهیم معمولا نادیده گرفته می شویم. یعنی فقط داشتن آگاهی به تنهایی کافی نیست ما باید به غیر از این که اطلاعات مفید و خوبی در اختیار دیگران قرار می دهیم باید بتوانیم با فن بیان قوی آن فرد را میخ کوب کنیم. در این مرحله دیگر کسی به خواسته های شما نه نمی گوید.

فن بیان خوب داشتن به ما کمک می کند بهتر دیده بشویم مطمئنا اگر برای استخدام دارید آماده می شوید یا حتی برای برقراری یک ارتباط عاطفی حتما قبل از فرا رسیدن روز موعود این مقاله را بخوانید.

طبق تحقیقات نشان داده شده کسانی که ارتباطات خوبی ندارند فن بیان خوبی هم نداشته اند زمانی که فن بیان خوبی نداشته باشیم استعداد توانایی ها و حتی خواسته های ما نادیده گرفته می شود که بهبود این امر صرفا نیاز به این داریم که برای بهتر شدن بیان خود و رسیدن به آنچه می خواهیم تلاش کنیم تا اینکه از خواسته هایمان چشم بپوشیم.

 

 

چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟

گام اول: با سرعت کمتر شروع به صحبت کنیم

اگر تند صحبت کنیم ذهن مخاطب از پردازش حرف هایمان عقب مانده و خوانا خواه از صحبت های ما جا می ماند، اگر تند صحبت کنیم و طرف مقابل یک فرد کم رو بی اعتماد به نفس باشد از ما نمی خواهد که دوباره صحبتمان را تکرار کنیم، در این صورت یا فقط به ما نگاه می کند یا برای اینکه احترامی به ما گذاشته باشد هر از کاهی سر تکان میدهد یا کلافه می شود و  در شما را برای هم صحبتی انتخاب نخواهد کرد وقتی با سرعت کمتری صحبت کنیم به طرف مقابل این امکان را میدهیم تا تصویر از صحبت هایمان را برای خودش بسازد و ذهنش با صحبت ما یکی شود یعنی ذهنش به صحبت ما قلاب می شود و منتظر شنیدن ادامه مطالب است.

گام  دوم: ساده صحبت کنیم

برای موفقیت در فن بیان باید فکر کنید مخاطب شما یک کودک است چرا برای اینکه تا جایی که     

یک قدم می توانید  ساده، صریح و واضح صحبت کنیم حتی اگر مجبور شدیم از کلمات دشوار استفاده کنیم باید معنایی آن را بیان کنیم یا دلیل استفاده از آن کلمه، زیرا مغز انسان انرژی را که در حد مصرف یک لامپ کم مصرف است استفاده می کند و اصلا دوست ندارد برای شنیدن به دنبال مفهوم کلمات باشد. به همین علت سعی کنیم دایره کلمه هایمان را بالا ببریم که بتوانیم ساده و صریح صحبت کنیم.

 

گام سوم: با اعتماد به نفس صحبت کنیم

تفاوت ما در حین صحبت کردن با دیگر اشخاص باید به خوبی مشهود باشد. اکثر کسانی که در طول روز با ما صحبت می کنند اگر افراد غیر آموزش دیده باشند که نداند چطور باید با اعتماد به نفس صحبت کنند حس قدرت، حس آرامش را نمی توانند به ما  القا کنند مطمئنا شما کسانی را در ذهنتان نگه می دارید که یک خصوصیات کلامی خوب داشته باشد مثلا همیشه کسی یا کسانی را گوشه ذهنمان داریم که برای داشتن اعتماد به نفس بالای شان نظر ما را جلب کرده و ما اگر نتوانیم خود را در ذهن دیگران جا بیندازیم به فراموشی سپرده می شویم

مثلا اگر ما بخواهیم برای شرکتمان نیرو بگیریم اول یک سرچ در میان افراد نزدیک و دوستان انجام میدهیم و اکثرا کسانی را انتخاب می کنیم که فن بیان خوب و اعتماد به نفس خوب دارند. پس دلایل موفقیت خود را پررنگ تر کنید..

گام چهارم:تمرین کنیم

هیچ کس با ثبت نام کردن در باشگاه بدن سازی به انجام ورزیده و ایده آل نرسیده یا هیچ کس با ثبت نام در کلاس شنا شناگر ماهری نشده پس اگر می خواهیم بهترین خودمان باشیم نیاز به تمرین داریم که در ادامه مقاله چگونه تمرین کردن را یاد می گیریم.

گام پنجم: فیک نباشیم

این روزها به علت آگاهی مردم و در دسترس بودن اطلاعات کافی اگر خودمان نباشیم دیگران توجهی به ما نخواهند داشت یا اگر در دیدار اول خام حرف هایمان شوند خیلی زوذ متوجه می شوند که ما مصنوعی هستیم و داریم نقش بازی می کنیم پس به هیچ عنوان چیزی را که نیستیم نباید به دیگران نشان دهیم.

گام ششم: علایق مخاطب را نادیده نگیریم

نحوه صبحت ما با طرف مقابل بر این اساس شکل می گیرد که ما بتوانیم یک شناخت کلی از طرف مقابل در دقایق اولیه صحبتمان داشته باشیم زمانی که سر صحبت را باز می کنیم به علایق طرف مقابل و به تیکه کلام هایی که مدام در صحبت هایش استفاده می کند توجه کنیم با این کار می توانیم بفهمیم که طرف مقابل از چه چیزی خوشش می آید و می توانیم سر صحبت را از آنجا شروع کنیم که این کار را کسانی که موفق هستند استفاده می کنند و جواب هایی خوبی هم می گیرند. برای داشتن این کارما باید بروی تیز حسی خود کار کنیم.

مثلا یک فروشنده را در نظر بگیریم

 اگر فقط چند دقیقه زمان بگذارد با مشتریش وارد صحبت بشود و یک راست سر فروش محصول خود را باز نکند چه قدرمی تواند فروش بالاتری را داشته باشد یعنی فرد ابتدا باید در دنیای فرد مقابل ورود کند تا بتواند فروش خوبی را داشته باشد.

گام هفتم: به دنیای دیگران ورود کنیم

طبق آمار ۷۵ درصد ارتباط ما کلمی است که ۴۳ درصد از طریق شنیدن و ۳۲ درصد از طریق صحبت کردن می توانیم با دیگران در ارتباط باشیم، در نظر بگیریم با چه کسی صحبت می کنیم هر کسی جایگاه اجتماعی به خصوصی را دارد  مثلا با مدیر شرکت با زبان یک کودک نمی توانیم صحبت کنیم همان طور که با یک کودک نمی توانیم با زبانی به جز زبان خودش صحبت کنیم . اگر بایک کودک یا زبان خودش صحبت کنیم  و در دنیایش ورود کنیم به حرفمان گوش می دهد.

گام هشتم: تجربیات نویسنده

زمانی که فن بیان خوبی داشته باشیم می توانیم در هر جایی می توانیم خودمان، محصولمان را خوب پرزنت کنیم به نظر من اعتماد به نفس و فن بیان یک ارتباط تنگاتنگ دارند برای اینکه با اعتماد به نفس در هر محیطی حاضر شویم قبل از رفتن باید در مورد محیط، افراد حاضر در محل و اینکه چه چیزی می خواهیم بیان کنیم فکر کنیم و اگر می دانیم هنوز آنقدر تسلط کامل نداریم تمرین کنیم که تمرین با آینه یکی از مفید ترین تمرین هاست به این صورت که فکر می کنیم آن فرد یا افراد در روبروی ما قرار دارند و می خواهیم با آنها صحبت کنیم. طرز صحبت کردن، طرز لباس پوشیدن، طرز میمیک صورت و طرز استفاده از زبان بدن را چک می کنیم. باید بدانیم کدام لباس و کدام رنگ به اعتماد به نفس ما کمک

می کند. یک نکته که من همیشه به آن توجه می کنم این است آرایش لباس و موها یا صورت را همان گونه انتخاب می کنم که باعث نشود اعتماد به نفسم را کم کند خودتان را قبل از رفتن در آینه ببینید و مطمئن شوید همه چیز مرتب است. اما لزومی ندارد زیادی حساسیت به خرج دهید فقط همین که خودتان احساس خوبی دارید کفایت می کند.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *