چرا اهمال کاری می کنیم

تعریف اهمال کاری چیست؟و راهکار هایی برای رفع اهمال کاری

اهمال کاری چیست؟

اصلا می دانید اهمال کاری یا procrastination چیست؟

به چه کسی اهمال کارگفته می شود؟ و یا اصلا برای چه اهمال کاری می کنیم؟

و چرا اهمال کاری اینقدر لذت بخش است و به تعویق انداختن کارها تا چه اندازه می تواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد؟

تعریف اهمال کاری چیست؟

 

اهمال کاری چیست

اهمال کاری چیست

 

زمانی که می خواهیم کاری را انجام دهیم و آن را به آینده مولول می کنیم اهمال کاری می گویند. یعنی به تعویق انداختن کاری که می تواند انجام ندادن آن به ضرر ما باشد اما به جای آن کارهای کم اهمیت و بی ارزش را انجام دهیم تا زمان بگذرد.

 

چه کسانی اهمال کاری می کنند؟

یک خبر خوب این که همه ما در گیر اهمال کاری هستیم و فقط شما تنها از این جناب آقا/خانم اهمال کار ضربه نمی خورید اما فقط بعضی از انسان ها می توانند بهتر اهمال کاری خودشان را مدیریت کنند. پس اگر شما هم قصد مدیریت اهمال کاری رو دارید با من همراه باشید تا از دست جناب آقای/خانم اهمال کار خلاص بشویم.

اول از همه باید بگویم مهم ترین تمرین اهمال کاری این است که همین مقاله را تا آخر بخوانید، یعنی وقتی تصمیم به انجام کاری رو گرفتید حتما تحت هر شرایطی آن را انجام بدهید.

 

چرا اهمال کاری می کنیم؟

برای همه ما پیش آمده تا می خواهیم کار مهمی را شروع کنیم مثلا درس بخوانیم، تکالیف مان را انجام دهیم، مقاله ای را بنویسم، کتابی را بخوانیم، پروژه ای را انجام دهیم یا یک سخنرانی طراحی کنیم ناگهان از گرسنگی سوزش معده می گیریم، احتیاج فوری به سرویس بهداشتی پیدا می کنیم یا خوابمان می گیرد انگار هفت شبانه روز است نخوابیدیم، یا مدام از پای یخچال تکان نمی خوریم و هر لحظه در این بیچاره را  بازو بسته می کنیم و فکر می کنم هر ثانیه چیز جدیدی به محتویات داخل یخچال اضافه می شود و به دنبال چیزی می گردیم که مثلا یکماه است یخچالمان رنگ آن را به چشم ندیده و با خود می گویم حالا که آن چیز خوشمزه نیست پس دیگر حوصله انجام کاری را ندارم و یک لیوان آب می خوریم و به علامت اعتراض پای تلویزیون یا شبکه های اجتماعی می نشینیم و خود را سرگرم می کنیم و تا چندین ساعت فراموش می کنیم که ما هم انسان هستم و شاید به یک تنفسی هم احتیاج داشته باشیم.

 اما همین که دوباره به یاد کارمان می افتیم دیگر این بار به خواب عمیقی فرو می رویم که اسم مان هم یادمان می رود اینها تمام آن چیزی هستند که باید آن را کنترل کنیم تا دیگر از شر اهمال کاری خلاص شویم.

البته اینها بخشی از اهمال کاری هایمان محصوب می شود هر کسی به اندازه و خصوصیات اخلاقی خود اهمال کاری های متفاوتی را دارد.

 مهم نیست چگونه اهمال کاری می کنید مهم این است متوجه رفتار تان باشید و نگذارید بیشتر از این در زندگی تان خللی به وجود بیاورد.

 در ادامه راهکار هایی برای رفع اهمال کاری برایتان می نویسم:

 • ۱٫نوشتن اهداف
 • ۲٫برنامه ریزی کنیم
 • ۳٫به خودمان جایزه بدهیم
 • ۴٫خودمان را تنبیه کنیم
 • ۵٫کمال طلبی را کنار بگذاریم
 • ۶٫تکنیک ۵ ثانیه
 • ۷٫وسایل که عامل حواس پرتی می شوند را کنار بگذاریم
 • ۸٫به دیگران قول دهیم

هشت قدم تا مدیریت اهمال کاری بیشتر فاصله نداریم اقدام ها را اجرا و مدیریت کنیم.

 

۱-نوشتن اهداف

 

نوشتن اهداف-چرا اهمال کاری می کنیم

نوشتن اهداف-اهمال کاری

 

اهدف تان را بنویسید جلوی چشمتان قرار دهید. یکی از بهترین کارهایی که خود من و اطرافیانم از انجام آن نتیجه گرفتیم نوشتن اهداف دقیق و صحیح است. زیرا زمانی که اهدافمان مشخص باشد و رویایی رسیدن به آن را دنبال کنیم نمی توانیم بی خود و بی جهت از رسیدن به خواسته هایمان شانه خالی کنیم. و برای کار های غیر مهم و بی اهمیت وقت صرف کنیم.

داشتن تابلو اهداف برای همه ما انسان ها یکی از ضروری ترین چیزی است که باعث می شود جلوی خیلی از اهمال کاری های  ما گرفته شود و به نظر من هر کسی اگر معنی زندگی را می خواهد بچشید باید اهداف خودش را بداند. متاسفانه خیلی از انسان ها هنوز نمی دانند اهدافشان چیست و مدام از این شاخه به آن شاخه می روند و یا اهداف دیگران را دنبال می کنند. که در چنین مواردی خیلی زود با شکست مواجه

می شوند.

مدتی پیش با یکی از کسانی که او را دورا دور می شناختم صحبت کردم تمام روز برای خود برنامه ای نداشت و همیشه کار های عقب افتاده آزارش میداد گفتم چرا برای خود برنامه ای نمی ریزی تا از این وضعیت نجات پیدا کنی گفت من برای خود ذهنی برنامه ریزی می کنم و تمام کار هایم را در ذهنم دارم که چه کار باید انجام بدهم. سوال کردم آیا شب که به خانه می روی تمام آن کار هایی را که ذهنی برنامه رزی کردی انجام می دهی گفت خب همش را نه و وسط درگیری های روزانه بیشتر کارهای مهمم یا فراموش می شود یا وقت کم میاورم.

وقتی قرار است کارهای امروز را انجام دهیم و از قبل برایش برنامه ای ندارم فکرو ذهنمان مشغول است و مدام استرس و دلهره داریم که وقت و انرژی زیادی از ما می گیرد.

 

۲-برنامه ریزی کنیم

 

من همیشه قبل از اینکه بخواهم به رختخواب بروم حتما برنامه روز بعدم را می نویسم این کار کمک می کند بدانم چه ساعتی باید بیدار بشوم و چه کار های را باید در چه مدت زمان معینی انجام بدهیم. نگران نباشید این کار شما در چهار چوب قرار نمی دهد بلکه کمکتان می کند سریع تر به کار هایتان برسید و چیزی را از قلم نیندازید و در قبال آن زمان بیشتری به کار های شخصی و تفریح خود برسید.

من خودم هم یک اهمال کار وحشتناک بودم اما همیشه یک سوال ذهن من را درگیر کرده بود چرا آدم های موفق همیشه بیشتر از ما کار می کنند و زمان بیشتری برای انجام کار ها دارند و از زندگی بیشتر لذت می برند و انسان های معمولی هیچ کاری ندارند هیچ وقت هم وقت ندارند و همیشه لیست بالا بلندی از کار هایشان به تعویق افتاده و همیشه هشتشان گروه نه هشان است.

با خواندن زندگی نامه اکثرا انسان های موفق مانند آنتونی رابینز، برایان تریسی و دیگر افرادی که واقعا طعم موفقیت را چشیدن متوجه شدم آنها اهدافشان خاص خود را داشتند و برای آن و در همان راستا تلاش کردند و برنامه ریزی داشتند. تصمیم گرفتم همین روال را انجام بدهم و خدا رو شکر می کنم الان واقعا از زندگیم راضی هستم پس چون من خودم طعم خوشبختی را چشیدم به شما خواننده عزیز هم کمک می کنم تا طعم خوشبختی را بیشتر از هر زمانی بچشید.

 

۳-به خودمان جایزه بدهیم

 

اهمال کاری-جایزه دادن به خود

 

به نظر من همیشه و همه وقت برای اینکه می توانیم کار هایی را که در لیستمان آنها را نوشتیم و می توانیم به خوبی از پس آنها بر بیایم باید به خودمان جایزه بدهیم. بگذارید مثالی بزنیم که برایتان بیشتر روشن شود چرا می گویم به خودمان جایزه باید بدهیم؟ فرض کنید ذهنتان یک کودک سه تا پنج سال است، به شرطی می گذارد شما به کارهایتان برسید که برای او هم یک منفعتی داشته باشد.

چه کسانی که بچه دارند و چه کسانی که ندارند دیده ایم که هنگامی که با کودکی بیرون می رویم تا کارهای خودمان را انجام دهیم چه طور بهانه می گردند و ما را اذیت می کند و همین که قول اسباب بازی و خواکی به او می دهیم ساکت می نشیند و ما را برای انجام کارهایمان راحت می گذارد به امید این که قرار است به آن خوراکی یا اسباب بازی  برسند.

حالا اگر مدام از ذهنمان کار بکشیم و جایزه ای برایش در نظر نگیریم متاسفانه نمی گذارد به کار هایمان برسیم و مدام ذهنمان بهانه می گیرد که همان اهمال کای است.

جایزه مهم نیست کم یا زیاد، کوچک یا بزرگ باشد. مثلا من به خودم در ازای اتمام این مقاله در زمان معین شده یک لیوان قهوه به خودم جایزه می دهم. جایزه می تواند کار ها کوچک و بزرگ روزانه تان باشد اما حتما اعلام کنید و حتما انجام دهید.

 

۴-خودمان را تنبیه کنیم

 

تعجب نکنید نمی شود همیشه به خودمان جایزه بدهیم و انتظار کار های بزرگ و مهم را از خودمان داشته باشیم. اگر همیشه برای انجام کار های خوب جایزه بگیریم به نظر من یعنی کار های معمولی و روتین را انجام می دهیم و اینقدر به خودمان جایزه داده ایم که می دانیم چه طور باید از پس این کار بربیایم.

حال می خواهیم یک قدم بزرگتر برداریم مثلا اگر همیشه مقاله ۱۰۰۰ کلمه ای می نویسیم امروز می خواهیم مقاله ۲۰۰۰ کلمه ای بنویسیم یا اگر همیشه ۵۰ صفحه کتاب می خوانیم حال می خواهیم ۱۰۰ صفحه کتاب بخوانیم. اینجاست که شاید برایمان سخت باشد و اهمال کاری ما شروع شود و حرف هایی از قبیل نمی شود، نمی توانم، سخت است و… را بهانه کنیم. در این مواقع به هدف های نوشته شده تان برگردید و آنها را مرور کنید در راستای رسیدن به خواسته هایتان قدم بردارید و اهمال کاری را کنار بگذارید.

اگر می خواهید نتیجه ای متفاوتی بگیرید باید کار هایی را انجام دهید که تا به حال انجام نداده اید.

تنبیه نمی تواند مثل جایزه با نخوردن یک لیوان قهوه صورت گیرد مثلا بگویم اگر این مقاله را ننوشتم یک لیوان قهوه که به خودم جایزه دادم را نمی خورم نخوردن یک لیوان قهوه هیچ چیز را عوض نمی کند.

چرا که هر کار در راستای پیشرفت خودمان و زندگیمان می کنیم وظیفه مان است و هیچ کس مثل خودمان از وضعیت مان شاد یا ناراحت نمی شود. تنبیه باید جوری باشد که واقعا ما را به فکر فرو ببرد و واقعا ناراحتمان کند که دیگر کارهای مان را به موقع انجام دهیم و اهمال کاری نکنیم.

مثلا من برای نوشتن این مقاله به خودم یک لیوان قهوه جایزه می دهم اما اگر در یک روز این مقاله را به اتمام نرسانم مبلغی پول را که برای خرید کنار گذاشته ام را آتش می زنم.

شاید بپرسید چرا به یک خیریه نمی دهم؟ زیرا اگر این کار را کنم باز خودم را قانع می کنم خب حداقل به تعدادی آدم نیازمند کمک کردم اما وقتی آتش می زنید آن لذت استفاده از پول را از خودتان می گیرید.

 

۵-کمال طلبی را کنار بگذاریم

 

 هیچ انسانی کامل نیست اما تلاش برای کامل بودن چیز دیگری است. اکثر ما می خواهیم تمام کار هایمان را بهترین نحوه انجام دهیم و همیشه منتظر بهترین فرصت هستیم تا استارت بزنیم و کاری را انجام دهیم و همین باعث می شود شصت یا هفتاد درصد از کار هایمان را انجام ندهیم و منتظر می شویم که در آن حیطه بهترین شویم ولی تا کاری را شروع نکنیم نمی توانیم کمی و کاستی، پستی و بلندی کار ها را احساس کنیم.

مثلا اگر دو هفته روز فرجه داشته باشیم برای ارائه معمولا بیشترین زمان مان را برای فکر کردن و جمع آوری مطالب می گذاریم و در آخر هم کار بی کیفیت را ارائه می دهیم زیرا زمانی برای تمرین نگذاشتیم ویا دقیقه اخر به فکر انجام کار افتادیم.

تکنیک اجایل چیست؟

 

تکنیک اجایل

احایل-اهمال کاری

 

تکنیک اجایل به ما می گوید یک کار حداقلی را انجام دهید مثلا مشخص کنید یک هفته ای ارائه خود را آماده کنید و برای بهتر ارائه دادن آن بارها تلاش و تمرین کنید تا کم وکاستی ها بیشتر خود را نشان دهند و شما فرصت کافی برای اصلاح داشته باشید.

 

۶- تکنیک ۵ ثانیه

 

 تا حال برای اکثر ما پیش آمده بخواهیم کاری را انجام بدهیم و با خود بگویم ۵ دقیقه دیگر بلند می شوم یا

۱۰دقیقه دیگر انجام می دهم یا ۱۵ دقیقه دیگر شروع می کنم یا مثلا ساعت ۷:۳۰ قرار است از خواب بیدار شویم ولی همین که ساعت به صدا در می آید بر حسب پیش فرض ذهنتان که همیشه دوست دارد در بهترین حالت باشد و کاری را انجام ندهد به شما می گوید رختخواب گرم و نرم را برای چه می خواهید رها کنید ۱۰ دقیقه دیگر دیرکه نمی شود، و این ۱۰ دقیقه ۵ دقیقه کل از برنامه ریزیتان را بر هم میزند.

خانم مل رابینز در کتاب قانون ۵ ثانیه می گویند: زمانی که می خواهید کاری را انجام دهید با شمارش

۱ ۲ ۳ ۴ ۵  بلند شوید و آن کار را انجام دهید و اجازه ندهید پیش فرض مغزتان فعال شود و شما را منصرف کند.

امروزه در زندگیمان با شرایط ترس، سختی و بلاتکلیفی در گیر هستیم. ما انسانها برای زندگی نیازمند شجاعت درونی هستیم قانون ۵ ثانیه به ما کمک می کند شجاعت درونمان را افزایش دهیم و به بهترین خودمان تبدیل شویم.

 

۷-وسایل که عامل حواس پرتی می شوند را کنار بگذاریم

 

عوامل حواس پرتی-اهمال کاری چیست؟

عوامل حواس پرتی-اهمال کاری

اگر می خواهید نتیجه بهتر و کارآمدی را بگیرید باید وسایلی که حواستان را پرت می کنند و تمرکز شما را بر هم می زنند مانند گوشی تلفن، آی پد، گوشی موبایل، تلویزیون و در جمع نشستن را از خود دور کنید زیرا این ها همان کاری را که باعث می شوند شما به سمت اهمال کاری بروید را بیشتر می کنند.

 

تمرکز-اهمال کاری

تمرکز-اهمال کاری

 

پس با خیال راحت هر کاری را که دارید انجام دهید و به خودتان بگوید برای ۱ ساعت یا دو ساعت در اتاقم می مانم و کارم را انجام می دهم و موبایل را هم به هیچ  عنوان کنار خود نگذارید هر اتفاقی بیفتد شما فقط ۲ ساعت دیرتر متوجه می شوید. می توانید همکارانتان را یا خانواده تان را از ساعت هایی که مشغول به انجام کارهایتان هستید مطلع کنید که مشکلی پیش نیاید. 

خودتان را گول نزنید مثلا گوشی را سایلنت کنید و در کنارتان بگذارید و مدام ذهنتان و چشمان روی صفحه گوشی باشد و منتظر پیام جدیدی باشید و همین که پیام جدیدی آمد به سمت موبایلتان شیرجه بزنید. کار تان را انجام بدهید و آن وقت با خیال راحت گوشیتان را چک کنید.

حتی یک قلم و کاغذ در کنارتان باشد تا کار های که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید و بعد از اتمام کار تان به آن ها رسیدگی کنید.

نگذارید هیچ چیز شما را از سر جایتان بلند کند زیرا بعد از ۲۰ دقیقه تازه شما درک درستی از کاری که می کنیم داریم یعنی موتور مغزمان آن موقع گرم می شود اما اکثرا قبل از ۲۰ دقیقه حواسمان را به چیز های دیگر می دهیم و کارمان را رها می کنیم حال که دلیل این کارمان را متوجه شدیم به خودمان کمک کنیم و آن را مدیریت کنیم.

یکی از بدترکار ها این است که انسان خودش را گول بزند، هیج کس نمی تواند در این مواقع کمکمان کند.

 

۸-به دیگران قول بدهیم

اگر هنوز برای انجام کار هایتان اهمال کاری می کنید باید بگویم بهتر است دیگران را از امور مهم خود مطلع سازید و از آنها کمک بگیرید، برای اینکه وقتی به کسی دیگر قول می دهیم یک رودربایستی بیشتری نسبت به خودمان داریم و باعث می شود آن کار را در موقع گفته شده انجام دهیم و تحویل دهیم.

مثلا به دوستتان قول دهید یک کتاب را در مدت زمان یک هفته می خوانید یا پروژه ای را تکمیل می کنید و برای او عکس می فرستید و از او خواهش کنید از روند اجرا کارتان سوال کند و شما را تشویق کند کارتان را به موقع انجام دهید تا روحیه تان بالا رود.

و در آخر بینید چه کاری و چه چیزی شما را به اهمال کاری می کشاند آن را بنویسید و رفتار خوب را  جایگزین رفتار مخربتان کنید. همین که این مقاله را تا آخر خوانید کمک بزرگی به شما می کند زیرا مطمئنا به دنبال راه حلی برای رفع اهمال کاری بوده اید.

هر وقت خواستید اهمال کاری کنید یک سر به این مقاله بزنید و از راهکار های گفته شده کمک بگیرید.

1 پاسخ
 1. بیژن افضلی
  بیژن افضلی گفته:

  بسیار تاثیر گذار به زبان ساده ومثال ها روشن وراه حل های ساده وکوتا ه مدت وبلند مدت بود ممنون

  پاسخ

تعقیب

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *